Dňa 21. 10 .2022 v rámci projektu „Stromácka jeseň 2022“, vyhláseného Stromom života, o.z. zorganizovala vedúca klubu Batizovskí stromáci Mgr. Ingrid Bernátová spolu so svojimi kolegyňami PaedDr. Luciou Koňakovou, PaedDr. Erikou Kuchárovou a Mgr. Máriou Hulvejovou exkurziu do Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Okrem prehliadky expozície múzea pod názvom Chránená príroda Slovenska – Zem miesto pre život sme absolvovali aj interaktívny program Jaskyne a ľudia – putovanie v čase.
Prehliadka expozície začala prezentáciou ako vznikol vesmír a naša planéta. Pútavou formou navodila atmosféru vzniku Zeme, prvých atómov a zlúčenín, ktoré vo vesmíre vznikali. Ďalej sme sa oboznámili s jednotlivými planétami našej slnečnej sústavy, mali sme možnosť porovnať ich veľkosť, ako aj vzdialenosť od Slnka. Deti veľmi zaujala možnosť vyskúšať si na modeloch, aká gravitačná sila pôsobí na jednotlivých planétach. V mineralogickej časti sme sa oboznámili aj s chránenými a drahými minerálmi a predstavili si fragmenty niekoľkých slovenských meteoritov, dozvedeli sa čo - to o ťažbe surovín a minerálov. Postupne sme prešli do časti venovanej živej prírode, ktorá deti zaujala asi najviac. Prehliadku sme začali ríšou rastlín a húb s informáciami a ukážkami slovenských naj, ohrozených rastlín, endemitov a reliktov. Ďalej sme sa oboznámili s rôznymi typmi biotopov a druhmi, čo v nich žijú. Deti priťahovala nielen možnosť vypočuť si zvuky, aké živočíchy vydávajú, ale aj navštíviť medvedí brloh s prekvapením vo vnútri (viď. galéria). V ďalšej časti expozície venovanej histórii ochrany prírody na území Slovenska sme sa dozvedeli aj o podstate života, ktorú vlastne chránime, o najvýznamnejších dohovoroch o ochrane prírody, prezreli si mapy chránených území a výber z najkrajších záberov území európskeho významu a druhov európskeho významu. Na chvíľu sme sa zamysleli nad tým, čo sa môže stať, ak nezmeníme svoj prístup k životnému prostrediu a potom sa ocitneme na spätnej ceste k vzniku života na Zemi. Deti sa skamarátili s „plyšákom“ mamutieho mláďaťa, v „mori“ piesku mali možnosť hľadať skameneliny trilobitov a amonitov. To, ako dlho ten vznik života trval ich veľmi ohromilo. A keď si uvedomíme ako dlho to všetko trvalo, musí byť pocit potreby chrániť život na tejto planéte umocnený.
Interaktívny program začal prezentáciou. Pomocou nej sme nazreli do úžasných siení v podzemí vyzdobených farebnými kvapľami, záclonami, jazierkami, perlami… Dozvedeli sme sa, ako táto nádherná výzdoba vďaka čarujúcej vode vzniká. Aké zvieratká žili a dnes žijú vo svete tmy a kvapkajúcej vody. Čo robili ľudia v jaskyniach pred mnohými rokmi a čo tam robíme dnes. Ako praví jaskyniari preplazili deti s čelovkou plazivku. Vstupenkou do expozície Kras a jaskyne Slovenska, ktorá predstavuje fenomén krasu vo všetkých súvislostiach, od hydrológie, cez povrchový a podzemný kras a jeho ochranu, ľadové jaskyne a ich ochranu, jaskynnú výzdobu, biospeleológiu a speleorcheológiu, až po jaskyniarstvo ako činnosť človeka, ktorou objavuje svet tmy a ticha bolo vyriešenie štvorsmerovky a správne pomenovanie kvapľovej výzdoby v pracovnom liste. Identifikovať, ktorý kvapeľ rastie zhora a ktorý zdola nebolo až také jednoduché. Deti museli zaloviť v informáciách podaných počas prezentácie a nájsť v obrázku netopiera. Či by ste to zvládli, skúste posúdiť v galérii.
Mgr. Ingrid Bernátová